ТОП-5 кращих країн для українців у 2025

Українці продовжують цікавитися еміграцією й у 2025 році. Ми вже розповідали про топові країни, які викликають особливий інтерес завдяки простим умовам отримання тимчасового захисту, теплому прийому місцевих жителів та легкості працевлаштування. Однак за минулий рік ситуація багато в чому змінилася.

Тому ми оновили свій матеріал, присвячений найкращим країнам для еміграції з України. До нової версії ми включили всю актуальну на 2025 рік інформацію.

Німеччина

Німеччина залишається однією з найкращих країн для біженців з України. Вона пропонує порівняно прості правила прийому іммігрантів, розвинену систему соціального захисту та програми глибокої інтеграції у своє суспільство. Попри глобальні тренди, німецький уряд не припиняє надання тимчасового захисту, а також видачу грошової та матеріальної допомоги. Німеччина також надає велику кількість робочих місць у різних галузях — від конвеєрного збирання продукції та будівництва до інформаційних технологій та медицини.

Одна з переваг німецької допомоги — гарантоване надання житла, що забезпечує базові потреби людини. Прикордонна служба надає контакти центрів, які займаються розміщенням біженців. Тимчасовий притулок може бути хостелом, кімнатою в гуртожитку або навіть куточком у спортзалі, який був переобладнаний під кризовий центр.

Для пошуку альтернативи ви можете скористатися:

Програма для біженців з України також передбачає видачу матеріальної допомоги:

  • 563 євро на місяць людям без пари;
  • 1012 євро сімейним парам;
  • 357–471 євро на кожну дитину залежно від віку.

Хоча наприкінці 2024 року точилися розмови про скорочення цих сум, поки що конкретних заходів вжито не було. Допомога надається до моменту працевлаштування. Знайти роботу в Німеччині порівняно нескладно, було би бажання. Якщо вас цікавлять робочі місця початкового рівня, можна звернутися до центру зайнятості (Jobcenter) або до центру соціального забезпечення (Sozialamt). Якщо хочете займатися кваліфікованою працею, готуйтеся підтверджувати дипломи чи доздавати академічну різницю. Хоча в таких галузях, як IT, на ці формальності дивляться крізь пальці.

Хоча Німеччина вважається найкращою країною для біженців з України, вона теж має свої мінуси. Насамперед, це суворі вимоги до інтеграції. Якщо ви сідаєте на шию уряду, відмовляючись від роботи та мовних курсів без поважної причини, вам можуть скоротити допомогу або погіршити житлові умови. Якщо хочете шукати житло самостійно, будьте готові до високих цін та проходження різноманітних перевірок на чесність та порядність. Також не всім подобається сирий та прохолодний німецький клімат. Взимку тут не буває суворих морозів, але погода у міжсезоння не тішить.

Читайте іншу нашу статтю про Німеччину: Табори для біженців в Німеччині в 2025 році: умови, фото, перелік адрес

Нідерланди

Нідерланди входять до списку країн, які приймають біженців з України. Для в’їзду достатньо мати біометричний паспорт. Сам по собі він дає право перебувати в країні до 90 днів — за цей термін потрібно оформити тимчасовий притулок.

На жаль, ситуація з житлом тут не райдужна. Центри тимчасового розміщення біженців переповнені. Якщо хочете скористатися державною підтримкою, приготуйтеся до тривалого очікування або проживання в одній кімнаті з 3-7 іншими людьми. Без черги найкращі житлові умови надаються:

  • сім’ям із дітьми;
  • одиноким батькам із дітьми;
  • людям з хронічними захворюваннями та інвалідністю;
  • літнім.

Допомога є, але її вистачає лише на базові потреби:

  • 62,66 євро на місяць на одяг;
  • 140,34–242,48 євро на місяць на компенсацію харчування (у вигляді продуктових талонів);
  • 80,91 євро кожній дитині у прийомній сім’ї.

Після влаштування на роботу допомогу перестають виплачувати. Понад те, в місці тимчасового розміщення почнуть брати гроші за харчування та комунальні послуги. На щастя, з роботою проблем не буде. Якщо говорити про те, в якій країні найкращі умови для біженців із працевлаштування, то Нідерланди точно увійдуть до ТОП-5. Тут доволі багато вакансій на верфях, у портах, на сільськогосподарських підприємствах, в IT-офісах, лікарнях тощо. Якщо ви тільки починаєте вивчати мову, скористайтеся порталом RefugeeWork, де розміщуються вакансії початкового рівня для біженців. Можна також набиратися досвіду у волонтерських проєктах, не втрачаючи права на державну підтримку.

Читайте також: Що можна і чого не можна ввозити до Польщі з України 2025 року

Польща

Дослідження громадської думки показують, що Польща продовжує вважатися найкращою країною для біженців з України в 2025 році. Головна причина — близькість культури та традицій, схожість мов та співчуття поляків українцям-біженцям. Крім того, у Польщі сформувалася найбільша українська діаспора — 2,3 мільйона осіб (на кінець 2024 року).

Проте з 1 липня 2024 року польський уряд більше не компенсує витрати на оренду приватного житла. Біженців розміщують лише у комунальних установах. За відгуками емігрантів, змінилися й умови — замість готелів та мотелів почали пропонувати хостели, гуртожитки та тимчасові кризові центри.

У 2025 році українці, які прожили більше 1 року в Польщі або мають дозвіл на постійне перебування в країні, можуть оформити Спеціальну картку тимчасового проживання (CUKR) строком на три роки. Вона дає більше прав, зокрема, дозволяє залишати країну терміном до 6 місяців без втрати привілеїв, і спрощує процес працевлаштування, але позбавляє права на отримання допомоги.

Щодо матеріальної сторони, то в Польщі продовжує діяти одноразова допомога в розмірі 300 злотих для новоприбулих біженців. Це досить невелика сума, тому її варто використовувати розумно та негайно починати пошук роботи. Сім’ям з дітьми надаються такі види допомоги:

  • 800 злотих на місяць на кожну дитину молодше 18 років;
  • 300 злотих одноразово для підготовки до школи чи університету;
  • компенсація послуг ясел і дитячих садків;
  • опікунський капітал — 12 000 злотих для сімей із двома дітьми, які відвідують польську школу.

Варто зазначити, що програми для біженців з України стали більш жорсткими порівняно з 2024 роком. Зокрема, безробітним дорослим наразі не надається допомога. Крім того, якщо дитина не відвідує польську школу, батьків можуть позбавити всіх видів матеріальної допомоги.

Вакансії для біженців можна шукати на спеціалізованому державному порталі. Отримавши карту CUKR, ви будете прирівняні до польських кандидатів та зможете отримати будь-яку посаду, що відповідає вашій кваліфікації.

Канада

Канада вибилася до ТОП країн, де найлегше отримати статус біженця для українців у 2025 році. Хоча програму CUAET офіційно закрили 31 березня 2024 року, уряд розробив кілька альтернативних способів отримання тимчасової посвідки на проживання. Найпопулярніша з них — загальна програма Refugee and Humanitarian Resettlement Program.

Звичайно, її умови гірші, ніж у CUAET. Зокрема, житло тепер надається лише на 2 тижні, а не на кілька місяців. Хоча деякі провінції на кшталт Онтаріо чи Альберти, готові розміщувати біженців на умовах подальшого працевлаштування та заміщення затребуваних у регіоні вакансій. У 2025 році Канада також не надає разової фінансової допомоги. Проте можна знайти волонтерські програми, особливо якщо мати контакти в середовищі великої української діаспори.

Чому ж Канада вважається однією з найкращих країн для біженців?

  • Безкоштовні школи та дитячі садки для дітей біженців.
  • Величезна кількість вакансій, особливо у будівництві, сфері обслуговування та сільському господарстві.
  • Загалом тепле ставлення місцевого населення до українців.

Ми також радимо стежити за тимчасовими програмами еміграції. Вони можуть бути призначені для покриття дефіциту кадрів у певних галузях або для заселення малозаселених регіонів, часто передбачають видачу солідних підйомних та надання житла на тривалий термін. Однак у них досить вузьке вікно подання документів — лише кілька місяців.

Канада також пропонує пільгові умови для започаткування бізнесу. Підготувавши хороший бізнес-план, можна отримати гранти на власну справу або кредит під низькі відсотки. Статус підприємця оформляється за кілька днів, після чого можна почати офіційно працювати. 

Дістатися з України до Канади літаком зараз неможливо, але можна вилетіти із сусідніх країн. У списку маршрутів компанії Рубікон ви знайдете рейси, які йдуть прямо до аеропортів, і вам не доведеться добиратися з вокзалів та автовокзалів на таксі або громадським транспортом. Найпопулярнішими є рейси до Варшави (Аеропорт ім. Фредеріка Шопена), до аеропорту міста Ясси в Румунії, а також до міжнародного аеропорту Кишинева. Читайте нашу іншу статтю про найближчі до України аеропорти.

Чехія

Чеська Республіка схожа на Польщу в ставленні до іммігрантів. Якщо вам цікаво, в якій країні легше набути статусу біженця з України, обов’язково придивіться до неї. Наразі можна отримати тимчасовий притулок при перетині кордону, а при проживанні довше 2 років у країні — спеціальну довгострокову посвідку на проживання (ZDP).

З 31 березня 2024 року державна підтримка в Чехії надається лише вразливим групам населення — інвалідам, пенсіонерам, багатодітним сім’ям, самотнім матерям, вагітним жінкам. Вони можуть розраховувати на:

  • щомісячну допомогу 4860 крон на особу (приблизно 190 євро);
  • безкоштовне соціальне житло;
  • участь у тимчасових програмах матеріальної підтримки.

Чехія входить до списку країн, де приймають біженців з України та надають їм добрі можливості для працевлаштування. Маючи статус тимчасового захисту, можна подавати заявки на більшість вакансій та отримувати пріоритет у конкурсі на заповнення посад початкового рівня.

Якщо розглядати, куди їхати біженцям із України з дітьми, то Чехія буде в пріоритеті. Причина — безкоштовна державна освіта на всіх рівнях, від дитячих садків до університетів. У кожному регіоні також працюють центри, які проводять безкоштовні мовні курси та допомагають дорослим з культурною адаптацією.

З мінусів — пріоритетними будуть вакансії у регіонах. У Празі та Брно досить висока конкуренція на ринку праці, тому біженців намагаються поступово розселяти країною. Крім того, на початку 2025 року в деяких містах сильно підвищилася вартість оренди житла.

Країни, що залишили рейтинг

Норвегія

Норвегія посідала високе місце в нашому торішньому рейтингу, проте вибула з нього через посилення правил прийому біженців. З 28 вересня 2024 року українці більше не мають права на соціальне житло та прискорене працевлаштування.

У 2025 році на матеріальну допомогу можуть претендувати лише сім’ї з дітьми, яким надається 564 євро на місяць. Сума виглядає непогано порівняно з іншими країнами, зокрема, сусідньою Швецією. Однак варто пам’ятати, що середні витрати на дорослого в Норвегії становлять 1800–2500 євро на місяць — тут життя дороге.

Норвегія також склала список «умовно безпечних» областей України, які не зазнають регулярних обстрілів. Заявки біженців із цих регіонів тепер розглядаються індивідуально — для отримання тимчасового захисту доведеться довести, що ви дійсно наражаєтеся на серйозну загрозу та потребуєте термінового переїзду.

Норвегія також мотивує біженців, які в’їхали до країни до 28 вересня 2024 року, в найкоротші терміни працевлаштуватися або залишити країну. Наприклад, деяким українцям пропонують підйомні не під час в’їзду, а перед виїздом. Виплати також провадяться в індивідуальному порядку, тому заздалегідь розраховувати на них не варто.

Іспанія

Іспанія також була популярним напрямом еміграції, але наприкінці 2024 року її уряд сильно скоротив фінансування гуманітарних програм. Це означає, що ви без проблем отримаєте тимчасовий захист, але доведеться:

  • самостійно шукати житло — орендувати або звертатися до волонтерських груп;
  • одразу ж шукати роботу — матеріальна допомога тепер надається лише найбільш вразливим групам населення на кшталт людей з інвалідністю;
  • вивчати мову з першого дня — програми працевлаштування біженців згорнули, а шанси знайти роботу без знання іспанської майже нульові.

Однак є плюси. Вартість життя в Іспанії можна порівняти з Чехією та Німеччиною — витрати тут нижчі, ніж у Норвегії, Швеції, Швейцарії чи Франції. Варто згадати і про теплий м’який клімат, заради якого багато хто хоче переїхати сюди на ПМП.

Читайте також нашу іншу статтю: Іспанія для українців: програма для біженців, адаптація та працевлаштування

Сподіваємося, наш рейтинг країн, які приймають біженців з України, стане вам у нагоді для вибору кращого напрямку еміграції. А з проїздом допоможе компанія Rubikon — пишіть або телефонуйте, щоб забронювати квитки на автобус до країни призначення або до найближчого аеропорту.

Залишити відповідь

Ваш email не буде опубліковано на сайті.