Скільки платять біженцям у Німеччині: розмір і термін виплат, безкоштовне житло та інша допомога

На що житиме українець, який утік до Європи від війни? Де братиме гроші мати з дитиною, яка втратила роботу та житло? Негайно уявляється похмура картина з чергами біля «Червоного Хреста», продуктовими наборами та життям у гуртожитку з тарганами.

А якщо ми скажемо, що є країна, де біженцям з України оплачують оренду нормальної квартири, видають гроші на харчування, одяг, особисті потреби? А ще ― компенсують витрати на медичну страховку, купують для квартири меблі та побутову техніку, ба навіть видають окрему суму, щоб ви підготували дитину до школи?

Вгадали, що це за країна? Звичайно ж, це Німеччина, де знайшли притулок мільйони наших співгромадян. І програми підтримки не думають згортати. Експерт Крістіна Валько розповідає читачам нашого блогу про види виплат, скільки місяців платять допомогу біженцям у Німеччині, як оформити допомогу українцям у Німеччині та на які суми варто розраховувати різним категоріям населення.

Читайте також: Італія для українців: як отримати статус біженця, ПНП і громадянство

Які організації відповідають за соціальні виплати

Основні відомства, що регулюють процес забезпечення біженців матеріальною допомогою ― це:

  • Jobcenter (Центр зайнятості) ― організація, яка відповідає за соціальну та трудову підтримку працездатних та дієздатних безробітних, у тому числі ― за виплати з безробіття;
  • Sozialamt (Соцслужба) ― аналог наших соцзабезів, який виплачує пенсії та допомоги пенсіонерам, людям з хронічними захворюваннями або інвалідністю, незаможним, нужденним сім’ям з дітьми та іншим соціально вразливим верствам населення;
  • Familienkasse («Сімейна каса») ― підрозділ, який займається «дитячими» виплатами, зокрема, допомогами (Kindergeld ― 250 Євро) та надбавками чи дотаціями (Kinderzuschlag ― 350 Євро) на кожну дитину до 18 років;
  • Bundesagentur für Arbeit ― Федеральне кадрове агентство, яке протягом 6-12 місяців виплачує допомогу в розмірі 70-80% від зарплати тим, хто втратив роботу після 1+ року працевлаштування.

Фактично більшість виплат, включаючи дитячу допомогу, проводиться через Jobcenter. Принаймні на початкових етапах.

Шукаєте автобус, який довезе прямо до дверей? На сайті Rubicon якраз є такі рейси. Квитки з Києва до Німеччини чи інших міст України – є зручні варіанти за доступними цінами.

На які потреби видають допомогу в Німеччині

Українцям зі статусом тимчасового захисту забезпечують достатні кошти на основні групи витрат.

Допомога з безробіття II (Arbeitslosengeld (Büergergeld)) розрахована на:

  • базові потреби (Regelbedarf), включаючи харчування, одяг та особисті витрати;
  • оренду житла та оплату комунальних послуг (Unterkunft und Heizung)*;
  • додаткові витрати (Mehrbedarf) ― тим, хто потребує, зокрема, вагітним, одиноким батькам і людям з особливими потребами.

* Конкретна сума залежить від регіону, населеного пункту та інших чинників.

Разові виплати (Einmalige Beihilfe) призначені для придбання:

  • сезонного чи необхідного одягу*;
  • меблів та побутової техніки, якщо ви орендували немебльовану квартиру**.

* Якщо вам потрібен одяг, докладно опишіть у заяві, чому так вийшло. Наприклад, ви приїхали з мінімумом речей, бо терміново залишали район активних бойових дій або не взяли несезонний одяг.

** Квартири в Німеччині частіше здаються порожніми ― в основному там обладнаний тільки санвузол і немає навіть кухонного гарнітура. Тому житло доведеться обставити та купити все, що потрібно для життя, включаючи посуд і постільну білизну.

Подаючи заяву на разові виплати для облаштування житла, перераховуйте абсолютно все, що потрібно купити для проживання у вибраній квартирі, щоб виділили більше коштів. Стандартна сума виплат на облаштування ― 1100-1500 євро на кожного мешканця. З урахуванням європейських цін, це не так багато, тому не нехтуйте можливістю пошукати необхідні меблі та побутове приладдя на дошках оголошень, гаражних розпродажах та інших ресурсах, де іноді непотрібне навіть роздають безкоштовно.

Важливо! Якщо ви купили щось у квартиру самі, зберігайте чеки, щоб додати їх до заяви на компенсацію коштів.

Крім того, Jobcenter оплачує медстраховку (Krankenversiecherung) та забезпечує можливість відвідувати безкоштовні інтеграційні курси німецької мови. Німецьку за рахунок держави ви навчаєте до рівня В1, якщо іншого не потребує ваша робота. Якщо це потрібно для вашої спеціальності, вас забезпечать безкоштовним навчанням до рівня С1. Якщо хочете освоїти якусь спеціальність (звичайно, не найбільш престижну), то вам оплатять навчання та курси перепідготовки чи підвищення кваліфікації.

Читайте також: Табори для біженців в Німеччині в 2025 році: умови, фото, перелік адрес

Допомога з безробіття II (Artbeitslosengeld) від Jobcenter: скільки отримують біженці в Німеччині?

Серед іншого, дорослі працездатні українці, які отримали в Німеччині тимчасовий захист за параграфом 24, мають право на допомогу з безробіття II типу (Arbeitslosengeld), яка з 2024 року називатиметься Büergergeld. Виплачує цю допомогу Jobcenter.

Розмір допомоги з безробіття варіюється залежно від віку, сімейного стану та інших обставин:

Категоріяєвро на місяць
самотній дорослий563
одружений506
дорослий до 25 років, що живе з батьками451
дитина до 6 років357
дитина 6-13 років390
дитина 14-17 років471

Зазначені суми ― загальний орієнтир, конкретний розмір допомоги може бути збільшений, якщо біженці потребують додаткових коштів ― наприклад, на оплату житла чи опалення.

Дитячі виплати

Додатково до допомоги на кожну дитину доплачують по 20 євро, 250 євро надбавки для нужденних, а одиноким матерям, які не отримують фінансової допомоги від батька ― ще по 270 євро на дитину від Служби у справах молоді (Jugendamt).

Школярам раз на рік належить 100-110 євро на купівлю канцелярії до нового навчального року (видають за заявою, яка подається у червні) та оплата харчування у шкільних їдальнях.

Читайте також: Болгарія для українців: як отримати статус біженця, ПНП та громадянство

Що потрібно зробити для отримання соціальних виплат?

Для початку потрібно зареєструватись у місцевому Jobcenter. При первинній реєстрації подається заява на отримання допомоги (Hauptantrag)*, яка підкріплюється низкою додатків:

  • додаток KI для внесення інших осіб (заповнюється на кожну дитину молодше 15 років);
  • додаток WEP для внесення інших осіб (на кожного члена сім’ї віком від 15 років, у тому числі ― на чоловіка чи дружину);
  • додаток ЕК (декларація про доходи)**;
  • додаток VM (інформація про активи, поточні рахунки, заощадження сім’ї, виписка з української банківської картки);
  • додаток KDU (із зазначенням витрат на оренду житла та оплату комунальних послуг, крім електрики ― ці дані потрібно попросити у орендодавця).

* Заповнюється один на всю сім’ю кимось одним ― «уповноваженим» представником, формальним головою сім’ї.

** Заповнюється окремо на кожного члена сім’ї віком від 15 років.

Крім заяви та зазначених додатків заявник подає свій паспорт, реєстрацію за місцем проживання та документи, що підтверджують доходи та витрати сім’ї.

Житло для біженців у Німеччині: як подати документи на компенсацію житлових витрат

Безкоштовне житло в Німеччині для українців ― це не міф, а реальна допомога від європейської держави. Нашим землякам із тимчасовим захистом належать кошти на оплату оренди житла та комунальних платежів, а також разові виплати на купівлю необхідних меблів та побутової техніки, якщо знайдена квартира здається без меблів.

Великий вибір рейсів до Німеччини з України представлений на нашому сайті, всю детальну інформацію можна дізнатися у наших операторів або заповнивши форму замовлення квитків.

Чи існують норми соціального житла в Німеччині?

Конкретні суми на оренду квартири розраховуються індивідуально та залежать від того, в якому складі та де саме ви винаймаєте житло ― на кожну землю та населений пункт виділяються суми, які розраховуються за окремим коефіцієнтом. Також є певні норми площі, і ви не можете винаймати маленьку квартиру, якщо у вас велика родина ― все повинно відповідати вимогам.

Як отримати соціальне житло в Німеччині

Гроші на житлові витрати також виділяються через Jobcenter. Для цього потрібно зареєструватися та подати на розгляд договір оренди (Mietvertrag), якщо ви вже винайняли квартиру. У договорі має бути інформація про площу житла, розмір орендної плати, комунальні платежі. Якщо ви ще не домовилися з власником, але вже знайшли відповідний варіант, ви надаєте детальну інформацію про знайдене житло.

До договору оренди додають:

  • реєстрацію за місцем проживання;
  • квитанції про оплату комунальних платежів, якщо вони не включені до орендної плати;
  • довідки про доходи та витрати, чеки та інше;
  • номер рахунку та банківські реквізити власника житла, якщо гроші перераховуватимуть безпосередньо орендодавцю.

На наступному етапі співробітник Jobcenter перевіряє, чи відповідає обрана вами квартира нормам оплати соціального житла в Німеччині для даного регіону ― за квадратурою, кількістю мешканців та розміром орендної плати. Якщо в квоту ви не вписуєтеся, і житло коштує дорожче за належне, вам можуть відмовити в компенсації та вимагати, щоб ви знайшли більш бюджетний варіант.

Іноді орендарі домовляються з власниками про те, щоби в офіційному договорі була зазначена ціна, нижча за ту, що оплачуватиметься фактично. Тоді основну частину орендної плати покривають бюджетні кошти, а решту біженець оплачує самостійно зі своєї кишені.

Виділені гроші перераховуються на рахунок іноземця або безпосередньо господареві житла. Приїжджі частіше обирають другий варіант.

Важливо! Вчасно повідомляйте Jobcenter про будь-які значні зміни, що впливають на витрати, пов’язані з житлом. Повідомляйте, якщо у вас змінився дохід, склад сім’ї, зросла орендна плата. Це потрібно для того, щоби вам продовжували виділяти кошти на житлові витрати.

Раз на рік відбувається перерахунок вартості комунальних послуг, і ви отримуєте остаточну квитанцію з фактичною сумою. Якщо виявилося, що у вас є перевитрата, і потрібно щось доплатити, звертайтеся за компенсацією. Якщо вийшло навпаки, і на карту перерахували надлишок переплачених коштів, не забувайте, що це державні гроші, і їх потрібно повернути до Jobcenter.

Якщо в якийсь момент у вас змінився склад мешканців ― наприклад, ви жили вп’ятьох, а залишилися в квартирі самі, то про це потрібно повідомити Jobcenter. Вам доведеться відновити пошуки житла, щоб муніципалітет не переплачував за вашу оренду. При цьому на пошуки нової квартири надається цілих півроку, протягом яких ви цілком офіційно можете жити на колишньому місці.

Читайте також: Що можна і що заборонено провозити до Польщі з України в 2025

Як оформити медичну страховку

Медичне обслуговування в Німеччині надається лише за страховкою, тому медстрахування є обов’язковим для кожного, хто проживає на території федеральних земель. Коштує така страховка досить дорого ― не менше 250 євро на людину. Jobcenter може допомогти з компенсацією витрат на вже існуючу страховку або оформленням нової страховки в одній з рекомендованих компаній.

Важливо! Для оформлення виплат по страховці потрібен індивідуальний номер, тому не звертайтеся до страхових компаній до того, як пройшли первинну реєстрацію в Jobcenter.

Якщо у вас уже є медстраховка, ви вказуєте це у заяві під час подання документів на первинну реєстрацію, заповнюєте всі необхідні документи та вказуєте реквізити вашої компанії для внесення платежів.

Якщо ви не застраховані, вам запропонують перелік рекомендованих компаній, які допоможуть з поданням заяви на оформлення страховки. Але зазвичай вибором страхової займається сам біженець.

Важливо! Держава покриває витрати лише за базовим пакетом обов’язкового медичного страхування. Якщо ви хочете якусь дорожчу страховку з розширеним переліком послуг, вам доведеться оплачувати її зі своєї кишені.

Німеччина забезпечує біженців з України достатніми коштами на життя навіть за європейськими мірками, тому багато наших співгромадян вважають за краще їхати саме до цієї країни. Дістатися до Німеччини з комфортом можна автобусом. Компанія «Рубікон» співпрацює з усіма офіційними перевізниками, тому наші диспетчери запропонують вам зручний маршрут на бажану дату та забронюють квиток без передоплати. Звертайтеся прямо зараз.

Читайте також: Прикордонні пункти України: перелік та графіки роботи

Залишити відповідь

Ваш email не буде опубліковано на сайті.