Перед закордонною поїздкою необхідно уважно вивчити, які документи потрібні для перетину кордону, а також вимоги до багажу. Знання правил проходження митного контролю допоможе уникнути багатьох проблем, зокрема втрати часу та коштів. У статті зібрано докладні рекомендації для мандрівників.
Хто може перетинати кордон
У період дії режиму воєнного стану право на безперешкодний перетин кордону мають:
- жінки, за винятком деяких категорій;
- діти;
- пенсіонери;
- люди з інвалідністю всіх груп.
Про те, чи дозволено дітям виїжджати без супроводу дорослих, можна прочитати в нашому матеріалі: Чи може дитина перетинати кордон без супроводу дорослого
Чоловіки також можуть виїхати з країни, але тільки деякі категорії. До них належать:
- багатодітні батьки та опікуни;
- ті, хто самостійно виховує дитину;
- ті, хто супроводжує хворих дітей на лікування або осіб з інвалідністю 1 та 2 груп.
ВАЖЛИВО! Правила та категорії громадян, які можуть виїхати з країни, можуть бути змінені законодавством країни під час воєнного стану та після його скасування. Підтримка Rubikon допоможе вам розібратися з актуальними вимогами.
Також перетинати кордон можуть чоловіки, у яких загинули або зникли безвісти близькі родичі першого ступеня споріднення — батько чи мати, діти, рідні брати чи сестри. Не затримуватимуть і тих, кого зняли з військового обліку за станом здоров’я. Крім того, виїзд за кордон доступний чоловікам призовного віку за наявності відстрочки від мобілізації або броні, якщо поїздка пов’язана з роботою, лікуванням або навчанням. Це стосується й чинних військовослужбовців, які можуть поїхати у відпустку до сім’ї або на відпочинок.
Які документи потрібні для перетину кордону
Іноді поїздки зриваються через незнання правил перетину кордону. Щоб без проблем пройти митний контроль, потрібно заздалегідь уточнити, які документи потрібні для виїзду за кордон:
- Закордонний паспорт. Оформлення займає від 7 до 20 днів без урахування доставки. Перед поїздкою потрібно перевірити термін дії документа. Якщо він закінчується через 3–6 місяців, можуть відмовити у в’їзді.
- Медичне страхування. Поліс допоможе уникнути зайвих витрат. Хоча його не завжди вимагають на митниці, документ виручить у разі потреби отримання медичних послуг.
Для подорожі з дітьми знадобляться додаткові документи для перетину кордону — свідоцтво про народження та інші документи, що підтверджують родинні зв’язки. Вирішили їхати своїм автомобілем? Знадобиться «Зелена картка». Міжнародний страховий поліс дозволить отримати відшкодування коштів у разі потрапляння в аварію.
Також окремим категоріям громадян потрібні додаткові документи, що підтверджують право на виїзд.
Які документи потрібні для виїзду за кордон жінкам
Українки можуть вільно виїжджати з країни, включно з військовозобов’язаними та медичними працівниками. Все, що потрібно для перетину кордону, — закордонний паспорт, страховка і за потреби віза. Виняток становлять жінки, які обіймають певні посади:
- чинні військовослужбовці;
- поліцейські та інші співробітниці органів МВС;
- держслужбовці та депутати.
Для них правила виїзду за кордон інші. Підставою для поїздки може бути:
- службове відрядження;
- лікування;
- відпустка за наявності неповнолітніх дітей в іншій країні;
- похорон близького родича;
- необхідність догляду за хворим.
Усі причини для виїзду також мають бути документально підтверджені.
Які документи потрібні для виїзду за кордон чоловікам
Окрім внутрішнього та закордонного паспорта громадянина України, в дорогу варто взяти з собою документи, що підтверджують пільги:
- висновок МСЕК для людей з інвалідністю;
- довідку ТЦК про відстрочку або зняття з військового обліку;
- медичну карту та довідки для тих, хто виїжджає на лікування та супроводжуючих;
- свідоцтва про народження дітей для багатодітних;
- свідоцтво опікуна.
При перетині кордону по роботі або навчанні потрібно з’ясувати, які документи потрібні для підтвердження мети поїздки. Наприклад, посвідчення про відрядження, виклик на сесію, запрошення від сторони, що приймає. Іноді може знадобитися дозвіл від державних органів.
При цьому військовозобов’язаним навіть за наявності відстрочки потрібно до виїзду обов’язково оновити дані в ТЦК та поставити відповідний штрих-код у військово-обліковий документ. Докладніше про це: Хто з чоловіків має право на виїзд із України: новий закон 2025 року
Як проходить перетин кордону на автобусі
Автобусна подорож асоціюється з довгими чергами на митниці. Щоб мінімізувати незручності, в Україні запровадили систему «єЧерга», яка дозволяє заздалегідь забронювати час перетину кордону. Таким способом перевізники можуть скоротити час очікування.
Перед прибуттям на КПП потрібно заздалегідь підготувати всі документи. Після зупинки автобуса у виділеній для цього зоні пасажирів просять вийти для проходження паспортного контролю. Також перевірку документів можуть проводити митники прямо в салоні автобуса. Вони ставлять питання про причини поїздки або уточнюють інформацію в паспорті.
Також перед першою поїздкою варто дізнатися, як проходить митний контроль в автобусі, щоб уникнути помилок:
- на вимогу митника пасажири повинні надати багаж до огляду — самостійно відкрити валізи та сумки;
- на речі та гроші, що перевищують ліміти на вивезення, потрібно заповнити декларацію;
- за наявності виробів, що потребують дозволу на вивезення, потрібно заздалегідь підготувати відповідні документи.
Дотримуючись порядку перетину кордону, можна без проблем виїхати в іншу країну.
Як перевезти тварину через кордон
Для поїздки з домашнім улюбленцем, потрібно оформити йому міжнародний ветеринарний паспорт. У ньому мають бути свіжі дані про обробку від паразитів та обов’язкові щеплення — від сказу та інфекційних захворювань. Робити їх потрібно не менш ніж за місяць до подорожі. Необхідно чіпувати тварину та зробити про це відмітку в паспорті з підписом та печаткою лікаря.
Крім паспорта, знадобиться ветеринарна довідка форми 1 та інші документи залежно від виду, породи та віку улюбленця. Дізнатися повний перелік можна тут: Які потрібні документи для домашніх тварин під час перетину кордону
Правила проходження кордону
Під час проходження митного контролю всі мандрівники проходять перевірку. Правила перетину кордону зобов’язують пред’явити біометричний закордонний паспорт. Якщо їдете до родичів або друзів, митники можуть вимагати запрошення. У деяких європейських країнах складно пройти контрольно-пропускний пункт без підтвердження фінансової спроможності — наявності достатньої кількості коштів на перебування в ЄС та повернення додому. Закони дозволяють митнику відмовити у в’їзді в країну без пояснення причини.
Що перевіряють на кордоні
Митний контроль не обмежується підтвердженням особи та оглядом речей. На пропускному пункті переконаються в тому, що мандрівник не перебуває у так званому чорному списку. До нього потрапляють особи, які вчинили злочини на території Європейського Союзу, а також ті, хто був депортований з однієї з країн.
Що заборонено перевозити через кордон:
- зброя та вибухові речовини;
- наркотичні засоби;
- м’ясні та молочні продукти;
- радіоактивні матеріали;
- рослини, насіння та саджанці у ґрунті.
Заздалегідь підготуватися до перевірки та дізнатися про інші вимоги допоможе матеріал: Скільки багажу можна брати із собою при виїзді за кордон. Дотримуючись простих рекомендацій, можна уникнути багатьох проблем.
Як перетинати кордон з Польщею
До країни можна в’їхати через 13 пунктів, серед яких Ягодин — Дорогуськ, Краковець — Корчова, Смільниця — Кросценко. Перш ніж проходити польський кордон, переконайтеся, що документи та багаж відповідають вимогам. Можна провезти:
- 5 кг фруктів та овочів, крім картоплі;
- 2 кг яєць та яєчних продуктів;
- 500 г кави та 100 г чаю на людину;
- 2 кг меду;
- 2 кг дитячого харчування при подорожі з дитиною;
- 2 кг корму при поїздці з улюбленцем;
- 20 кг риби та морепродуктів, крім ікри (125 г), а також живих мідій та устриць (2 кг).
За правилами перетину кордону з Польщею не можна брати з собою ліки з вмістом кодеїну та ефедрину. При виявленні заборонених продуктів та речовин загрожують конфіскація та штраф. Якщо потрібно швидко дістатися з України до Польщі — Rubikon до ваших послуг. На сайті легко підібрати та забронювати квиток за маршрутом Київ — Варшава, а заплатити за нього водієві під час посадки.
Більш детально про умови перетину кордону з Польщею та про те, що можна ввозити в цю країну, читайте у статті: Що можна і що заборонено провозити до Польщі з України в 2025.
Як перетинати кордон з Угорщиною
При проходженні митного контролю потрібно враховувати низку моментів. До країни можна ввозити:
- до 5 кг круп та макаронів;
- до 20 кг цукру на людину;
- 10-літрову каністру пального;
- інші товари на суму не більше 300 євро.
Правила перетину кордону з Угорщиною дозволяють мати при собі препарати з кодеїном та ефедрином, транквілізатори та психотропи. Однак разом з ними митники вимагатимуть пред’явити:
- рецепт від лікаря;
- копію медичної карти;
- чек на покупку;
- засвідчену печаткою довідку про діагноз.
Ці медикаменти обов’язково потрібно задекларувати. На знеболювальні, вітаміни, таблетки від заколисування дозвіл та декларація не потрібні. Список заборонених продуктів та предметів — стандартний для країн ЄС.
Перетнути кордон можна на пропускних пунктах Тиса — Захонь, Дзвінкове — Лонья, Косино — Барабаш. Скориставшись маршрутом Ужгород — Будапешт від компанії Rubikon, ви комфортно доберетеся до столиці Угорщини.
Як перетинати кордон з Румунією
Якщо плануєте поїздку на батьківщину графа Дракули та середньовічних замків, не варто завантажувати у валізу бамбук, хвойну кору, корми для тварин та ветеринарні препарати. Правила перетину кордону з Румунією дозволяють брати з собою особисті речі, зокрема переносні музичні інструменти, радіоприймач, телевізор, ноутбук. Також можна взяти трохи їжі з тривалим терміном зберігання та товари вартістю до 300 євро — для себе або на подарунок.
Правила в’їзду до Румунії для українців дозволяють провозити до країни медикаменти слабкої дії. Інші препарати потрібно декларувати та перевозити з рецептом. За незаконне ввезення продуктів та речей загрожують штраф, конфіскація, а в особливих випадках — депортація із забороною відвідування Румунії до 5 років.
Проїзд до країни доступний через пункти Дякове — Халмеу, Солотвино — Сігету Мармацієй, Порубне — Сірет. Підібрати та забронювати квиток за маршрутом Одеса — Бухарест можна на сайті компанії Rubikon.
Як перетинати кордон зі Словаччиною
Країна з гарними пейзажами висуває низку обмежень. Не можна провозити шоколадні цукерки, сало, швидкопсувні продукти, фрукти, живі дерева. Також заборонені лотерейні квитки, велика кількість прикрас та дорогих металів. За умовами в’їзду до Словаччини дозволено взяти:
- 2 л міцного алкоголю;
- 4 л вина;
- 16 л пива.
Також можна провезти ліки для особистого користування на суму до 430 євро. Сильнодіючі препарати пропускають лише з рецептом та декларуванням. Митниця вилучає медикаменти з кодеїном та ефедрином.
Можна сміливо проходити контроль з однією одиницею кожного виду техніки для особистого користування — бритвою, феном, ноутбуком та іншими гаджетами. Якщо ціна пристрою перевищує 500 євро, його обов’язково потрібно декларувати.
Проїхати автобусом можна на пунктах Малий Березний — Убля, Ужгород — Вишнє Нємецке. Скориставшись послугами сайту Rubikon, ви швидко дістанетеся до Словаччини. Бронюйте квитки на автобус Львів — Братислава та оплачуйте їх водію безпосередньо під час посадки.
Правила перетину кордону з Молдовою
Тут процедура проходження паспортного та митного контролю одна з найпростіших. Потрібно лише дотримуватися обмежень на ввезення:
- тютюнових виробів — не більше 200 шт. сигарет та 50 шт. сигар;
- алкоголю — не більше 2 л вина та 5 л пива;
- ювелірних виробів — до 5 одиниць на людину;
- ліків без рецепта — максимум 5 упаковок на людину.
Рецептурні препарати дозволені лише за наявності всіх медичних документів. Також не варто брати з собою наркотики та токсини, будь-яку зброю, хімікати та радіоактивні елементи, цінності та антикваріат. З їжі заборонено ввозити м’ясо та молоко у будь-якому вигляді, а також усі продукти, що їх містять. Під забороною також садивний матеріал.
Одному пасажиру можна взяти в багаж 2 смартфони, по одній одиниці комп’ютерної та відеотехніки, до 4-х пар окулярів та 3-х годинників. Валюту на суму понад 10 тисяч євро необхідно задекларувати.
Перетнути кордон можна в пунктах Мамалига — Крива, Могилів-Подільський — Отач, Виноградівка — Вулканешті, Табаки — Мирне, Паланка — Маяки — Удобне, Кучурган — Первомайськ, Рені — Джурджулешти.
При ретельній підготовці та плануванні поїздка за кордон автобусом буде легкою та приємною. Один із важливих пунктів — вибір надійного перевізника, такого як Rubikon. Пасажирів чекають комфортабельні автобуси та можливість посадки в найбільш близькому місті України. Замовити на сайті квитки можна онлайн без передоплати в будь-який час, але потрібно враховувати: чим ближче дата поїздки, тим менше залишається місць. Тому обирайте будь-який із десятків міжнародних маршрутів, представлених на сайті, та готуйтеся до подорожі.